Bio dýně Halloween- Jack‘O Latern - Dobrá farma - dobré jídlo pro dobré lidi

Dobrá farma

Bio dýně Halloween- Jack‘O Latern 

Tato dýně je spojena s pověstí o lakomém Jackovi, který si dal drink s ďáblem. Nechtěl platit a tak přesvědčil ďábla, aby se proměnil v mince. Ty pak Jack uzavřel do peněženky...
Zbytek a recept dole-)
Zboží již bohužel není na naší farmě.
..kde měl i stříbrný kříž. Ďábel se tak nemohl proměnit zpátky do své podoby. Jack jej propustil pod podmínkou, že mu dá ďábel ještě rok života. Po roce si pro Jacka zase přišel. Ten mu nabídl ovoce, které bylo vysoko na stromě. Když pro něj ďábel lezl, vyřezal Jack na strom kříž, který bránil ďáblovi slézt dolů. Musel Jackovi přislíbit, že ho nechá dalších 10 let žít. Zanedlouho Jack zemřel. Bůh ho odmítl vzít do nebe a ďábel musel držet své slovo a nemohl ho přijmout do pekla. Poslal ho pryč s kouskem uhlí, kterým si měl svítit na cestu. Jack uhlí vložil do vydlabaného tuřínu. Od té doby se říká Jack of the Lantern ( Jack z lucerny), zkráceně Jack O´Lantern. Později lidé vydlabávali Jacka z brambor a později z dýně.
Recept :

Dýňový kompot s ananasovou příchutí:
Suroviny: celá skořice -2ks, cca 15 ks hřebíčku, 3 kg vydlabané dýně
40 g kyseliny citronové - můžete pak na závěr nahradit pár citrony , pokud nesterilujete!!
1 konzerva ananasových kostek - nemusíte!!
hrnek - někdo dva )) cukru krupice- nebo třtinový cukr
asi 2 l vody
Oloupanou a vydlabanou dýni nakrájíme na kostky a vložíme na 24 hodin do vody. Pak dýni necháme okapat a do nálevu přidáme cukr, celou skořici a hřebíčky. Přivedeme k varu a necháme asi 20 minut vařit, dýně zesklovatí. Nakonec přilijeme celý obsah konzervy ananasu. pokud nechcete zavařit, ale hned jíst stačí jen dodat a vymačkat citrony, jinak kyselina citronova..
Pak na dno každé omyté a nahřáté sklenice dáme půl kolečka citronu bez slupky a doplníme dýní a nálevem. V každé sklenici by měl být hřebíček a kousek skořice. Sklenice uzavřeme a sterilujeme asi 15 minut při teplotě 80 o C. Teplotu hlídáme, aby se nám dýně nerozvařila.

Kompot nesterilovaný je dobrý také z dýně špagetové - co byl na dýňobraní!!
Přejem dobrou chuť!